Jak zmieniła się lalka Barbie na przestrzeni lat

Jak zmieniła się lalka Barbie na przestrzeni lat

Barbie należą do najbardziej popularnych lalek na całym świecie. Produkowane są przez amerykańskie przedsiębiorstwo Mattel, które jest jednym z największych producentów zabawek. Pierwsza lalka Barbie została wyprodukowana w 1959 roku i szybko stała się ikoną kultury masowej.

Historia lalki Barbie

Pomysłodawczynią lalki Barbie była Ruth Handler, prezes przedsiębiorstwa Mattel. Jej córka Barbara często nadawała lalkom role dorosłych podczas zabawy. Ruth Handler zauważyła, że większość lalek w tamtym czasie to były niemowlęta, a dorosłe lalki o kobiecych kształtach mogłyby wypełnić lukę na rynku. Podzieliła się swoim pomysłem z mężem Elliotem, współzałożycielem przedsiębiorstwa Mattel. Pierwsza reakcja męża oraz dyrektorów firmy nie była zbyt entuzjastyczna. 

W trakcie podróży po Europie Ruth napotkała niemiecką lalkę Bild Lilli. Była odzwierciedleniem wizji Ruth o dorosłej lalce z kobiecymi kształtami. Dzieci chętnie bawiły się nią i przebierały w najróżniejsze stroje. Handler przerobiła projekt Bild Lilli i nazwała lalkę Barbie, po swojej córce Barbarze. Pełna nazwa lalki brzmi: Barbara Millicent Roberts. Lalka została zaprezentowana po raz pierwszy 1959 roku na Targach Zabawek w Nowym Jorku i wzbudziła ogromną sensację. W 1964 roku Mattel nabył prawa do lalki Bild Lilli i od tamtej pory zaprzestano jej produkcji. 

Jak wyglądały pierwsze lalki Barbie?

Pierwsze lalki Barbie były dostępne w dwóch wersjach: blondynki i brunetki. Barbie była ubrana w strój kąpielowy w paski w kolorach czarno-białych, a lalka uczesana była w kucyk. Kolekcję ubrań dla pierwszej lalki Barbie stworzyła Charlotte Johnson, projektantka zatrudniona w firmie Mattel. W pierwszym roku produkcji przedsiębiorstwo sprzedało około 350 000 sztuk lalek Barbie, a w obecnych czasach roczna wartość sprzedanych lalek wynosi około miliard dolarów.

 

Pierwsza Polka jako Barbie Shero

Kolekcja Barbie Shero powstała, aby inspirować dziewczynki podczas zabawy. Celem projektu jest wyróżnienie kobiet, które mogą być wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Pierwszą Polką, która została wyróżniona tytułem Barbie Shero jest Martyna Wojciechowska. W 2018 roku firma Mattel wyprodukowała lalkę Barbie na jej podobieństwo, wyróżniając ją w ten sposób za wyjątkową pasję i determinację w osiąganiu zamierzonych celów.

© 2022 Lalki barbie na prezent · Crumbs Theme by WPCrumbs